16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách

16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách

16 DNÍ AKTIVIZMU je pre nás všetkých príležitosťou prelomiť mlčanie a hovoriť o násilí páchanom na ženách. Všetci a všetky môžeme robiť mnoho aktívnych krokov, aby sme ochránili ženy a deti pred násilím.
16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách je výzva na jeho odstránenie v spoločnosti. Každoročná medzinárodná kampaň sa začína 25. novembra, kedy si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Kampaň sa končí 10. decembra na Medzinárodný deň ľudských práv. Cieľom každoročnej výzvy je upozorniť na skutočnosť, že napriek dlhodobému úsiliu občianskej spoločnosti a medzinárodných i národných inštitúcií je násilie páchané na ženách stále jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ich ľudských práv a zásahu do ľudskej dôstojnosti.


25. november
za Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov v roku 1991. Návrh na jeho vyhlásenie prvýkrát predložili na prvej feministickej latinskoamerickej a karibskej konferencii v roku 1981 v Bogote. Tento dátum vybrali ako pripomienku popravy troch sestier Mirabalových, ktoré zavraždili na príkaz diktátora Rafaela Trujilleho 25. novembra 1960.

Na podporu tejto iniciatívy pripravili rôzne aktivity aj niektoré organizácie, ktoré majú zastúpenie vo Výbore pre rodovú rovnosť alebo sú na výbor prizývané na spoluprácu.

Obetiam a ženám v núdzi v priebehu celého roka rovnako pomáhajú aj ostatné organizácie nie menej dôležitými rutinnými aktivitami, ako sú napríklad: bezplatné advokátske služby a bezplatné právne a psychologické poradenstvá, sociálna pomoc, organizovanie zbierok na pomoc obetiam a ženám a deťom v núdzi, vzdelávacie a osvetové aktivity pre verejnosť a ďalšie.

Ženy majú právo žiť bez strachu a bez násilia. Majú právo na sebaurčenie, na slobodu, na rovnakú ochranu pred zákonom, právo nebyť diskriminovaná, právo nebyť vystavená mučeniu alebo inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu a právo na život.

Podľa prieskumu Agentúry EÚ pre základné práva (2014), 23 % slovenských žien má počas života skúsenosť s fyzickým a/alebo sexuálnym násilím zo strany partnera a až 47 % má skúsenosť s nejakou formou psychického násilia zo strany partnera. 260 tisíc žien sa v období jedného roka obáva ísť domov z dôvodu, čo by sa mohlo stať. Za obdobie rokov 2010 -2019 bolo svojim partnerom na Slovensku zabitých alebo zavraždených 68 žien.

Preto je násilie na ženách celospoločenský problém a týka sa nás všetkých.

 

Kontakt

Mestský úrad Sabinov
Námestie slobody 57
083 01 Sabinov

Tel. ústredňa : +421 51 4880 422
e-mail : podatelna@sabinov.sk
             msu@sabinov.sk

Technický prevádzkovateľ a správca obsahu