Obchvat Sabinova postavia firmy zo skupiny Hochtief, bude merať takmer 10 kilometrov

Najnižšiu cenu za výstavbu obchvatu Sabinova na ceste prvej triedy I/68 v dĺžke takmer desať kilometrov navrhlo združenie stavebných spoločností v skupine Hochtief. Slovenská správa ciest (SSC) o tom informovala v oznámení o výsledku vyhodnotenia ponúk, zatiaľ ale neuviedla, akú cenu úspešný uchádzač navrhol. Celková odhadovaná hodnota stavebných prác plánovaných na tri roky bola 61,2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Ide o jednu z dvoch najväčších stavieb, s ktorou štátni cestári plánujú začať v tomto roku, financovať ju chcú aj s využitím prostriedkov Európskej únie. Doležal dúfa, že o výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest sa bude rozhodovať odborne a nie politicky ako v minulosti Vo vybranom združení stavbárov, ktoré by malo preložku hlavnej cesty okolo Sabinova postaviť, sú spoločnosti Hochtief SK, s.r.o., Bratislava, Hochtief CZ, a.s., Praha a Hochtief Infrastructure, GmbH, so sídlom v nemeckom Essene. Dve posledné z nich majú na Slovensku svoje organizačné zložky. V tendri vyhlásenom vlani vo februári predložilo ponuky celkovo šesť uchádzačov.
Ponuky predkladali ešte vlani začiatkom augusta, cestári pôvodný termín 30. marca 2022 presúvali z rôznych dôvodov päťkrát. Výstavbu sabinovského obchvatu plánovali financovať zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v rámci dobiehajúceho eurofondového obdobia 2014 až 2020, z toho je možné použiť peniaze len do konca tohto roka. Pravdepodobne použijú eurozdroje už z nového obdobia 2021 až 2027.
Ďalším poskytovateľom európskeho mýta môže byť nemecká firma Toll4Europe, diaľničiari už podpísali zmluvu o budúcej zmluve „Sabinovský obchvat bude dlhý 9,8 kilometra. Začínať sa bude za obcou Pečovská Nová Ves a pokračovať severne od mesta Sabinov a jeho mestskej časti Orkucany. Za obcou Šarišské Michaľany sa napojí na súčasnú cestu v smere do Prešova,“ informoval nedávno Martin Guzi z komunikačného odboru SSC.
Súčasťou preložky cesty so 76 stavebnými objektmi je šestnásť mostov, obchvat po vybudovaní odkloní dopravu mimo mesta.

Zdroj: Agentúra SITA, YOUTUBE

Kontakt

Mestský úrad Sabinov
Námestie slobody 57
083 01 Sabinov

Tel. ústredňa : +421 51 4880 422
e-mail : podatelna@sabinov.sk
             msu@sabinov.sk

Technický prevádzkovateľ a správca obsahu