Spoločný obecný úrad pre sociálne služby

Zabezpečuje hlavne tieto činnosti:

1. Zdravotná posudková činnosť na úseku sociálnych služieb v zmysle zákona NR SR č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, vykonávaná pre mesto Sabinov a okolité obce (Bodovce, Červená Voda, Daletice, Drienica, Hanigovce, Hubošovce, Jakovany, Jakubova Voľa, Jakubovany, Ľutina, Olejníkov, Ostrovany, Ratvaj, Ražňany, Renčišov, Šarišské Sokolovce, Uzovské Pekľany, Uzovský Šalgov).

2. Sociálna posudková činnosť a administratívna agenda na úseku sociálnych služieb v zmysle zákona NR SR č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov vykonávaná pre mesto Sabinov a okolité obce.

3. Zabezpečovanie sociálnych služieb v kompetencii spoločného obecného úradu pre mesto Sabinov a obce združené v spoločnom obecnom úrade.

Zodpovedný referent: Mgr. Paulína HORVÁTOVÁ

Opatrovateľská služba

Opatrovateľská služba sa poskytuje starým, chorým občanom s trvalým pobytom v meste Sabinov, v ich domácom prostredí, v rámci ktorej opatrovateľka podľa potreby občana pomáha pri úkonoch sebaobsluhy, úkonoch starostlivosti o svoju domácnosť, pri základných sociálnych aktivitách a dohľad pri úkonoch sebaobsluhy, úkonoch starostlivosti o svoju domácnosť a pri vykonávaní základných sociálnych aktivít, ktoré sám občan nezvláda.

Občan s trvalým pobytom v meste Sabinov písomne požiada o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu na predpísanom tlačive (žiadosť a lekársky nález - v prílohe). Po posúdení o odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby je občanovi vydané rozhodnutie o odkázanosti na poskytovanie sociálnej služby. Občan po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o odkázanosti na poskytovanie sociálnej služby podáva žiadosť o poskytovanie sociálnej služby a to opatrovateľskej služby. Výška úhrady za poskytovanie opatrovateľskej služby je stanovená VZN č. 5/2020.

Odľahčovacia služba

Odľahčovacia služba je sociálna služba poskytovaná fyzickej osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím (ktorá opatruje), ktorou sa poskytuje alebo zabezpečuje fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím sociálna služba počas obdobia, v ktorom fyzická osoba, ktorá opatruje, nemôže opatrovanie vykonávať.

Občan s trvalým pobytom v meste Sabinov písomne požiada o odľahčovaciu službu na predpísanom tlačive (žiadosť a lekársky nález - v prílohe) spolu s dokladmi. Výška úhrady za poskytovanie odľahčovacej služby je stanovená VZN 5/2020.

Umiestnenia v zariadení pre seniorov

V zariadení pre seniorov sa poskytuje sociálna služba fyzickej osobe, ktorá dovŕšila dôchodkový vek a je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby podľa prílohy 3 alebo fyzickej osobe, ktorá dovŕšila dôchodkový vek a poskytovanie sociálnej služby v tomto zariadení potrebuje z iných vážnych dôvodov.
Občan s trvalým pobytom v meste Sabinov podáva písomne žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu na predpísanom tlačive (žiadosť a lekársky nález - v prílohe). Po posúdení o odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby je občanovi vydané rozhodnutie o odkázanosti na poskytovanie sociálnej služby. Občan po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o odkázanosti na poskytovanie sociálnej služby podáva žiadosť o poskytovanie sociálnej služby. Výška úhrady za poskytovanie sociálnej služby v zariadení pre seniorov je stanovená VZN č. 10/2022, ktorým sa mení VZN č. 5/2020 o sociálnych službách, o spôsobe a výške úhrad za poskytované sociálne služby v znení VZN č. 4/2021 a VZN č. 12/2021.
Občan s iným trvalým pobytom podá žiadosť podľa miesta trvalého pobytu o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu. Na základe vydaného rozhodnutia príslušnej obce (mesta), klient si podá žiadosť o poskytnutie sociálnej služby. K tejto žiadosti je potrebné zdokladovať kópiu výmeru o dôchodku, kópiu rozhodnutia o odkázanosti na sociálnu službu.

Mestský úrad Sabinov
Námestie slobody 57
083 01 Sabinov

Tel. ústredňa : +421 51 4880 422